Energy Perception Survey 2024
Energia odnawialna okiem Polaków
Polacy chcą korzystać ze zrównoważonych źródeł energii. Dlaczego? Z obawy o zmiany klimatu, bezpieczeństwo energetyczne oraz wysokie rachunki za prąd.
Ponad 2000 respondentów oraz 100 przedstawicieli polskich firm z branż energochłonnych podzieliło się z nami swoją opinią, oczekiwaniami oraz obawami dotyczącymi czystej energii.
Słowo wstępu
Osiągnięcie neutralności klimatycznej będzie wymagało całkowitej zmiany globalnego systemu energetycznego. Emisyjne źródła energii muszą zostać zastąpione tymi wolnymi od zanieczyszczeń, a urządzenia i procesy zużywające duże ilości energii przestawione na zielone paliwa i prąd.
Potrzeba działania jest dziś pilniejsza, niż kiedykolwiek wcześniej. Inwestycje w technologie niskoemisyjne powinny przyspieszyć trzykrotnie, aby światowa gospodarka mogła osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku.
Rozwój zielonych technologii w energetyce oraz wdrażanie polityk wspierających ochronę środowiska odegrają kluczową rolę w procesie transformacji energetycznej. Równie istotne będą postawy i decyzje milionów obywateli oraz przedstawicieli biznesu na całym świecie. To, jak będą oni postrzegać szanse i ryzyka związane z transformacją, jakie decyzje zakupowe i inwestycyjne będą podejmować oraz jakie działania polityczne popierać, może wpłynąć na rezultat naszych wspólnych wysiłków na rzecz ograniczania zmian klimatycznych.
Konsumenci
Jak pokazują wnioski z tegorocznej edycji raportu, globalna świadomość na temat zmian klimatycznych i związanych z nimi zagrożeń jest wysoka. Respondenci pozytywnie postrzegają zielone technologie takie, jak energetyka wiatrowa, słoneczna i wodna, wodór, bateryjne systemy magazynowania energii czy energetyka jądrowa. Dla blisko 90 proc. z nich odnawialne źródła energii mają duże znaczenie przy wyborze dostawcy energii. Mimo to znaczna część uczestników badania wciąż nie czuje się komfortowo mieszkając w pobliżu infrastruktury energetycznej, co jest jedną z barier dla wdrażania OZE na dużą skalę. Tym co może przekonać społeczności lokalne do zrównoważonych źródeł energii są np. zniżki na prąd.
Przemysł
Liderzy w sektorach przemysłowych, takich jak górnictwo, żywność czy transport, odgrywają ważną rolę w generowaniu śladu energetycznego, a tym samym będą mieć największy wpływ na dekarbonizację. Jak pokazało badanie, zapotrzebowanie na energię w tych obszarach rynku będzie w przyszłości rosło i będzie ono pokrywane przez OZE. Znaczna większość respondentów twierdzi, że ich firmy byłyby gotowe zapłacić więcej za energię odnawialną z odpowiednimi certyfikatami.
|
||
Jon Moore, CEO w BloombergNEF Jon Moore objął stanowiska CEO w BloombergNEF (BNEF) pod koniec 2013 roku. BNEF to dostawca analiz strategicznych, które obejmują globalne rynki surowców oraz przełomowe technologie napędzające przejście w stronę gospodarki niskoemisyjnej. Podmiot ocenia możliwe ścieżki rozwoju dla sektorów energii, transportu, przemysłu, budownictwa i rolnictwa, pomagając strategom korporacyjnym i profesjonalistom z dziedziny finansów i regulacji w dostosowywaniu się do zmian. Jon dołączył do New Energy Finance w 2008 roku. W 2010 roku firma stała się częścią BloombergNEF. Wcześniej spędził dwie dekady na rynkach kapitałowych. Poczynając od pracy w JPMorgan i Accenture, a następnie będąc współzałożycielem i dyrektorem generalnym firmy konsultingowej zajmującej się zarządzaniem rynkami kapitałowymi z siedzibami w Londynie i Nowym Jorku. |
O badaniu
- Badanie przeprowadzone zostało w lipcu 2024 roku na zlecenie Statkraft.
- Celem projektu było zrozumienie, jak społeczeństwo i firmy z sektora przemysłu postrzegają wyzwania związane z transformacją energetyczną i zieloną energią.
- W badaniu korporacyjnym wzięło udział 100 decydentów z branż energochłonnych.*
- Ponad 2000 osób podzieliło się swoją opinią w ankietach realizowanych w całej Polsce.*
*Szczegółowe informacje na temat respondentów znajdują się na dole strony.
Główne wnioski z badania opinii publicznej:
80% badanych obawia się wpływu zmian klimatu na ich życie oraz konsekwencji w postaci:
- 44,4% – katastrof naturalnych, takich jak powodzie, pożary lasów, fale upałów i podnoszenie się poziomu mórz
- 38,3% – wzrostu cen żywności i podstawowych produktów
- 37,6% – wzrostu kosztów życia
- co 2 osoba w wieku 55+ zwróciła uwagę na negatywne skutki dla zdrowia oraz szkodliwy wpływ na siedliska zwierząt
Ponad 83% ankietowanych ma dobre skojarzenia z energią odnawialną, a dla blisko 90% ważne jest to czy dostarczany do ich domów prąd pochodzi z zielonych źródeł.
Główne wnioski z badania opinii w sektorach energochłonnych:
56% badanych firm korzysta z czystej energii. Paliwami kopalnymi swoje procesy napędza głównie branża transportowa (50%).
72% przedsiębiorstw ma wyznaczone cele w obszarze zrównoważonego rozwoju, a 85% ankietowanych wskazuje, że realizowane przez ich firmy działania w tym zakresie są wystarczające.
Spośród zrównoważonych rozwiązań energetycznych, które zdaniem ankietowanych ich firmy planują wprowadzić w najbliższych 3 latach znalazły się:
- 59% – fotowoltaika
- 41% – elektromobilność
- 38% – pompy ciepła
- 34% – turbiny wiatrowe
- co 8 przedsiębiorstwo rozważa zawieranie umów PPA
Informacja prasowa
Statkraft zapytał Polaków, co myślą o energii odnawialnej
Największe obawy zmiany klimatu budzą wśród kobiet i respondentów w wieku 55+. Ponad 80 proc. badanych ma pozytywne skojarzenia z OZE, a blisko połowa uważa, że przejście na zieloną energię obniży ich...
Czytaj więcej
Osoba kontaktowa
500 decydentów w sektorach: górniczym, metalowym, chemicznym i petrochemicznym, materiałów budowlanych, maszynowym, a także związanych z żywnością, papierem, transportem, technologiami i przechowywaniem danych oraz energetyką, z tytułem zawodowym: (Senior) Specjalista/Manager ds. Zakupów, Menedżer Zakupów Energii, Analityk/Manager ds. Zrównoważonego Rozwoju, Kierownik ds. Zrównoważonego Rozwoju, Menedżer Zakupów, (Globalny) Dyrektor ds. Energii, Kierownik ds. Energii w Polsce, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Irlandii i Indiach w okresie od 2 do 9 lipca 2024 r. Próba została opracowana tak, aby przedstawić ogólny obraz opinii osób na określonych stanowiskach, z marginesem błędu wynoszącym +/- 9,8 proc.
10 041 respondentów z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Polski, Indii i Chorwacji (reprezentatywna próba w wieku powyżej 18 lat) w okresie od 4 do 15 lipca 2024 roku. Próba jest reprezentatywna na poziomie krajowym, co zapewnia, że wyniki stanowią stosunkowo dokładne odzwierciedlenie poglądów ogółu społeczeństwa. Margines błędu w tym przypadku wynosi +/- 2,19 proc.