Najczęstsze mity o energetyce słonecznej… oraz dlaczego nie są prawdą
W niedawno opublikowanym przez Statkraft Low Emissions Scenario 2050 wskazano, że energetyka słoneczna ma odegrać ważną rolę w elektryfikacji świata. Wynika to w dużej mierze z rosnącej wydajności, malejących kosztów oraz wysokiego tempa rozwoju tego segmentu technologii. Jednak niektórzy, słysząc hasło „energetyka słoneczna", pozostają sceptyczni.
„Zbyt drogie, niewystarczająco efektywne, nie będzie działać tam, gdzie mieszkam” to jedne z argumentów „przeciwko” temu zielonemu źródłu energii.
Aby dotrzeć do sedna sprawy, poprosiliśmy o pomoc Paolo Pizzorniego, kierownika ds. projektów solarnych w Statkraft, który po 15 latach pracy w branży odnawialnych źródeł energii (i setkach zainstalowanych MW mocy) jest w pełni gotowy do tego, by powiedzieć jaka jest prawda.
Oto 3 największe mity na temat energetyki słonecznej, z którymi Paolo zdecydował się zmierzyć.
Mit 1: Do wyprodukowania panelu słonecznego potrzeba więcej energii, niż jest on w stanie wygenerować w czasie swojego życia.Paolo: To stwierdzenie mogło być prawdziwe 20 lat temu, ale nie dzisiaj. Mit ten odnosi się do okresu zwrotu, czyli czasu potrzebnego panelowi słonecznemu do wyprodukowania wystarczającej ilości energii, aby zrekompensować tą zużytą w procesie jego wytworzenia. Obecnie, dzięki lepszej i bardziej wydajnej technologii solarnej, czas zwrotu energii z modułów słonecznych wynosi od około dwóch do pięciu lat. Ponieważ żywotność typowej elektrowni słonecznej to 40 lat, nie ma problemu ze spłatą długu energetycznego w ciągu pierwszych lat eksploatacji. |
Mit 2: Nie ma możliwości wygenerowania energii elektrycznej z paneli słonecznych w pochmurne lub deszczowe dni.Paolo: W ciągu dnia można przekształcać promieniowanie słoneczne w energię elektryczną za pomocą ogniw słonecznych. Natomiast w nocy, gdy słońce znajduje się po drugiej stronie planety, nie jest to możliwe. Tak więc, nawet jeśli w ciągu dnia jest pochmurno lub pada deszcz, nadal można czerpać korzyści ze słońca, tylko w mniejszym stopniu. Produkcja stanowi wówczas około 10 proc. tego, co instalacja jest w stanie wytworzyć w słoneczny dzień. |
Mit 3: Panele przekształcają ciepło słoneczne w energię elektryczną.Paolo: To nie ciepło jest przekształcane w energię elektryczną, a promieniowanie elektromagnetyczne. Wiele osób uważa, że im jest cieplej, tym produkcja energii jest większa. Jednak panel słoneczny reaguje na ciepło podobnie jak telefon lub komputer – staje się mniej wydajny. Generowanie energii słonecznej jest najbardziej optymalne w słonecznych i chłodnych warunkach, np. takich jakie panują wiosną w Europie. To właśnie w tym okresie odnotowujemy najwyższe wskaźniki produkcji. |
W Low Emissions Scenario, rozwoju energetyki słonecznej nie da się zatrzymać
Po obaleniu tych często pojawiających się mitów dotyczących energetyki słonecznej, łatwo zrozumieć, dlaczego w Low Emissions Scenario eksperci przewidują dla niej tak świetlaną przyszłość. W 2022 roku energia ze słońca w największym stopniu przyczyniła się do rekordowego wzrostu odnawialnych źródeł energii, z przyrostem netto wynoszącym prawie 22 GW. Trend ten utrzymuje się w 2023 roku, a wraz z nim obserwujemy rosnący apetyt na dalsze inwestycje w tym segmencie rynku.
„Jak wspomnieliśmy w naszym raporcie, wytwarzanie energii z paneli fotowoltaicznych, jest już bardzo ugruntowaną technologią, która nawet po dziesięcioleciach użytkowania wciąż notuje duży postęp – zarówno pod względem wzrostu wydajności, jak i redukcji kosztów. To czyni ją globalnym liderem w naszym scenariuszu, z perspektywą dalszego wzrostu w przyszłości” – mówi Paolo.
Powiązane strony
Jeśli Low Emissions Scenario byłby układanką – to są elementy, których potrzebujemy
Każda dobra układanka jest złożona. Ta również. Aby nadać temu sens, poprosiliśmy starszego analityka, Espena Bakkena Waagø-Wiborga, o pomoc w jej ułożeniu, biorąc pod uwagę wszystkie 11 elementów niezbędnych do przeprowadzenia zielonej transformacji z sukcesem.
Dowiedz się więcej
Statkraft publikuje raport na temat globalnych trendów energetycznych i scenariuszy na 2050
OZE będą wzrastać mimo międzynarodowych zawirowań: Wśród źródeł energii analizowanych w najnowszym raporcie norweskiej firmy, energetyka słoneczna zwycięża we wszystkich scenariuszach. „W Polsce fotowoltaika stanowi już ponad połowę struktury mocy zainstalowanej OZE. Dostępność technologii i warunki prawne pozwalają na jej dalszy rozwój. W Statkraft Poland wykorzystujemy ten trend”, dodaje Michał Smyk, Country Manager Poland w Statkraft.
Dowiedz się więcej