Green Transition Scenarios 2024: UE ma szansę na dekarbonizację do 2050 roku
Transformacja energetyczna dokonuje się na naszych oczach. Ten proces nie może już zostać zatrzymany, ale może potrwać dłużej niż zakładano. Tematowi temu poświęcono tegoroczny raport Statkraft – „Green Transition Scenarios 2024”. Przedstawiono w nim działania, które należy podjąć, by dekarbonizacja na świecie i w Unii Europejskiej mogła wydarzyć się do 2050 roku.
Wiatr i słońce to źródła wytwarzania energii będące zwycięzcami corocznego raportu Statkraft „Green Transition Scenarios 2024”. Nie wystarczą one jednak, aby zdekarbonizować UE.
UE w centrum uwagi
Tegoroczna edycja raportu w sposób szczególny koncentruje się na przyszłości energetycznej UE.
– Na całym świecie jesteśmy świadkami dynamicznego rozwoju odnawialnych źródeł energii. W 2023 roku ich potencjał wzrósł o blisko 50 proc. bijąc nowy rekord. W Europie w pierwszych dwóch kwartałach 2024 roku, połowa energii elektrycznej wytworzona została ze źródeł odnawialnych – mówi Michał Smyk, Country Manager w Statkraft Poland.
Polska jest jednym z Państw regionu, które intensywnie inwestują w zieloną energię, jednak krajowa energetyka wciąż rodzi wiele wyzwań. Jest to jedno z państw o najwyższym udziale węgla w generowaniu energii cieplnej. Jednocześnie widoczny jest ogromny potencjał i determinacja strony rządowej i prywatnej do realizacji transformacji energetycznej w Polsce. My również jako Statkraft Poland aktywnie będziemy ją wspierać – dodaje Michał Smyk.
Unia Europejska od dawna pozostaje światowym liderem w działaniach na rzecz klimatu. Do tej pory emisja gazów cieplarnianych w regionie zmniejszyła się o jedną trzecią w porównaniu do poziomu z 1990 roku (dane z 2022 roku), podczas gdy gospodarka wzrosła o około dwie trzecie w tym samym okresie. Nadal jednak pozostaje wiele do zrobienia, aby osiągnąć europejskie cele dla roku 2050.
– Konkurencyjność kosztów nadal stanowi motor napędzający przejście od paliw kopalnych do energii odnawialnej. W tej kwestii raport Statkraft we wszystkich scenariuszach przewiduje dalsze przyspieszenie rozwoju zielonych źródeł energii – mówi Torjus Bolkesjø, Head of Global Energy Drivers w Statkraft. – Na przykład, w najbardziej optymistycznej wersji wydarzeń, produkcja energii ze słońca i wiatru w przyjętym okresie czasu może wzrosnąć odpowiednio ośmio- i pięciokrotnie – dodaje.
Lista działań energetycznych UE
– Transformacja energetyczna w Europie nie zatrzyma się, ale jej tempo może być zmienne – może przyśpieszać lub zwalniać – wyjaśnia Mari Gross Viddal, analityk i główny autor raportu. – Nasza analiza wykazuje, że różnica ta zależeć będzie od podejmowania konkretnych działań – tłumaczy.
Oto cztery z nich (pełną listę można znaleźć w sekcji UE raportu):
- Przyspieszenie rozwoju OZE
Odnawialne źródła energii już teraz należą do najtańszych pod względem kosztów wytworzenia i oczekuje się, że będą one dalej spadać. W najbardziej optymistycznym scenariuszu opisanym w raporcie przewidziano, że produkcja energii tylko ze źródeł słonecznych i wiatrowych wzrośnie do 2050 roku odpowiednio – ośmio- i pięciokrotnie. - Zwiększenie efektywności energetycznej i zmiana podejścia
Zwiększona efektywność energetyczna i wspieranie zmian zachowań w całej gospodarce mogą przynieść znaczące korzyści: niższe rachunki za energię dla konsumentów, mniejsze zanieczyszczenie powietrza, zmniejszenie presji na środowisko i spadek szkodliwych emisji. W najlepszym ze scenariuszy ostateczne zużycie energii w UE może zmniejszyć się o 36 proc. - Stopniowe wycofywanie paliw kopalnych przy jednoczesnym utrzymaniu bezpieczeństwa energetycznego
Zużycie paliw kopalnych w UE spada we wszystkich scenariuszach „Green Transition Scenarios 2024”. W optymistycznym scenariuszu zużycie węgla w regionie zostanie zredukowane do zera (z wyłączeniem wychwytywania dwutlenku węgla w sektorze przemysłowym), a elektrownie gazowe będą zasilane błękitnym paliwem do 2050 roku. Ropa naftowa w transporcie zostanie zastąpiona jednostkami napędzanymi elektrycznie, czystym wodorem, biopaliwami czy gazami syntetycznymi. - Szybka i równoległa budowa czystych, elastycznych rozwiązań energetycznych
Budowa elastycznych rozwiązań energetycznych równolegle z rozwojem źródeł, takich jak energia wiatrowa i słoneczna, jest wyzwaniem, którym jesteśmy w stanie zarządzić. W analizie Statkraft jako przykład pokazane zostały Niemcy, w których odpowiedzią na niezbędne podwojenie wydajności elastycznych rozwiązań są bateryjne systemy magazynowania energii i interkonektory.
Zgodnie z „Green Transition Scenarios 2024”, zużycie paliw kopalnych w nadchodzących dekadach będzie spadać, a technologie odnawialne będą rozwijać się na dużą skalę. To, zgodnie z opinią autorów raportu wskazuje, że przejście na czystą energię w UE odbędzie się w sposób płynny. To dobra wiadomość dla Europejczyków, bezpieczeństwa energetycznego i dla klimatu.
Kliknij tutaj, aby przeczytać pełną wersję raportu „Green Transition Scenarios 2024” i dowiedzieć się więcej o prognozach dla europejskiego systemu energetycznego do 2050 roku.
Green Transition Scenarios 2024
Z polityką klimatyczną lub bez niej, mimo napięć geopolitycznych – transformacja energetyczna dokonuje się na naszych oczach. Jakie czynniki i wyzwania decydować będą o tempie i skali tego procesu?...
Czytaj więcej