Global flag icon
Global
Albania flag icon
Albania
Brazil flag icon
Brazil
Chile flag icon
Chile
Croatia flag icon
Croatia
Finland flag icon
Finland
France flag icon
France
Germany flag icon
Germany
India flag icon
India
Ireland flag icon
Ireland
Italy flag icon
Italy
Netherlands flag icon
Netherlands
Norway flag icon
Norway
Peru flag icon
Peru
Poland flag icon
Poland
Portugal flag icon
Portugal
Spain flag icon
Spain
Sweden flag icon
Sweden
Türkiye flag icon
Türkiye
United Kingdom flag icon
United Kingdom
United States flag icon
United States

Nasze zaangażowanie na rzecz sprawiedliwej transformacji i praw człowieka

Globalne przejście na energię odnawialną to nie tylko redukcja emisji, ale także zapewnienie, że droga ta jest sprawiedliwa i korzystna dla wszystkich. Jesteśmy zaangażowani w zarządzanie naszym wpływem na ludzi i przestrzeganie praw człowieka w naszych działaniach i łańcuchach wartości. Nie pozostawiamy nikogo z tyłu podczas budowania zrównoważonej przyszłości.

Czym jest sprawiedliwa transformacja?

Sprawiedliwa transformacja stawia na pierwszym miejscu sprawiedliwość i inkluzywność w przechodzeniu z paliw kopalnych na energię odnawialną. Oznacza to tworzenie warunków dla godnej pracy, ochronę praw człowieka i dostarczanie korzyści społecznościom, w sąsiedztwie których działamy. W Statkraft poszanowanie praw człowieka ma ogromne znaczenie we wszystkim co robimy.

office workers in discussion

Ogólne informacje

Nasze podejście do sprawiedliwej transformacji i poszanowania praw człowieka jest zgodne z międzynarodową agendą, a także obowiązującymi wytycznymi i ramami regulacyjnymi. Jest oparte na ryzyku i ma na celu tworzenie wspólnej wartości. Dążymy do integracji celów sprawiedliwej transformacji i zobowiązań w zakresie praw człowieka z odpowiednimi procesami i działaniami biznesowymi.

Statkraft przeprowadza regularne oceny ryzyka w zakresie praw człowieka na poziomie korporacyjnym zgodnie z Wytycznymi OECD dotyczącymi odpowiedzialnego prowadzenia działalności gospodarczej oraz Wytycznymi ONZ dotyczącymi biznesu i praw człowieka. Na podstawie ostatniej oceny przeprowadzonej w 2022 roku zidentyfikowano następujące kluczowe grupy ryzyka w łańcuchu wartości:

  • W działalności upstream: pracownicy kontraktowi i łańcucha dostaw
  • W operacjach własnych: pracownicy bezpośredni, społeczności lokalne, ludność rdzenna i obrońcy praw człowieka
  • W działalności downstream: pracownicy niższego szczebla

Należyta staranność w zakresie praw człowieka na poziomie kraju i projektu ma charakter priorytetowy, co wspierają wdrażane przez nas procesy i narzędzia. 

Nasze cele

  • 2024

    Wynagrodzenie zapewniające godne utrzymanie wymagane dla 100 proc. personelu wykonawców Statkraft.

  • Do 2028 roku

    Wszystkie projekty prowadzą i dokumentują zaangażowanie interesariuszy w zasadniczo spójny i porównywalny sposób.  

Dodatkowe priorytety i działania na przyszłość

  • Określenie najlepszych podejść do zwiększenia pozytywnego wpływu ekonomicznego i społecznego projektów i aktywów Statkraft
  • Określenie kluczowych wskaźników efektywności (KPI) do pomiaru lokalnego wpływu ekonomicznego i społecznego projektów i aktywów (przed końcem 2025 roku)
  • Uspójnienie metodologii i standardów należytej staranności w zakresie praw człowieka we wszystkich obszarach działalności (przed 2026 rokiem)
  • Opracowanie wytycznych dotyczących krajowych lub projektowych mechanizmów informacji zwrotnej dostosowanych do istniejących dobrych praktyk w wybranych lokalizacjach Statkraft (przed końcem 2024 rokiem

Nasza strategia zrównoważonego rozwoju