![Blurred wave of water](/globalassets/0/..corporate-images/headers-motion-blur/19.png?width=2400&height=360&quality=80)
Godna praca w naszym łańcuchu dostaw
Nasze zobowiązanie do poszanowania praw człowieka obejmuje zarówno własne działania, jak i te realizowane przez dostawców na wszystkich etapach działalności.
Statkraft nieustannie podejmuje wysiłki na rzecz identyfikacji i oceny potencjalnego negatywnego wpływu na prawa człowieka i prawa pracownicze w łańcuchu dostaw. Wdrażanie inicjatyw mających na celu rozwiązanie tych problemów to jeden z naszych priorytetów.
Partnerstwa i współpraca z dostawcami
W ramach tego procesu promujemy godne warunki pracy wśród naszych dostawców. Aby zwiększyć efektywność naszych działań poszukujemy partnerów z transparentnym łańcuchem dostaw.
W Statkraft nieustannie dążymy do komunikowania swoich oczekiwań dotyczących praw człowieka i angażowania dostawców w celu poprawy wyników w tym zakresie. Obszary, które niosą ze sobą obecnie największe rzeczywiste i potencjalne ryzyko negatywnego wpływu na ludzi i społeczności, obejmują:
- Zapewnienie płacy minimalnej: Statkraft gwarantuje płacę minimalną dla wszystkich pracowników.
- Regulowanie godzin pracy: Przestrzegamy krajowych regulacji dotyczących godzin pracy oraz limitów zalecanych przez Międzynarodową Organizację Pracy (MOP), a także promujemy przestrzeganie tych standardów w łańcuchu dostaw. Obecnie trwa praca nad mapowaniem potencjalnych różnic pomiędzy lokalnymi i krajowymi przepisami o godzinach pracy a zaleceniami MOP. W przypadku wykrycia rozbieżności, Statkraft przyjmie „najsurowsze standardy”.
- Zapobieganie pracy przymusowej i pracy dzieci: Pracownicy, wykonawcy i dostawcy Statkraft mają fundamentalny obowiązek stosowania się do regulacji związanych z ochroną przed niewolnictwem, przymusową pracą i pracą dzieci. Statkraft publikuje także coroczne oświadczenie zgodnie z ustawą o współczesnym niewolnictwie (Modern Slavery Act 2015), w którym podsumowuje działania podjęte w celu zapobiegania i przeciwdziałania współczesnemu niewolnictwu w swojej działalności i łańcuchu dostaw. Oświadczenie to szczegółowo opisuje, w jaki sposób firma zapewnia, że Kodeks Postępowania Dostawców odzwierciedla to zobowiązanie, oferuje pracownikom szkolenia i wskazówki dotyczące wdrażania Kodeksu, a także uczestniczy w programie wspólnych audytów z innymi firmami z branży energetycznej.
Wyszczególniono w nim również, w jaki sposób Statkraft zwalcza ryzyko związane z poszczególnymi krajami i dostawcami poprzez proces oceny ryzyka oparty na szczegółowych kwestionariuszach i międzynarodowych indeksach, takich jak Transparency International Index i Yale Environmental Performance Index. Kodeks postępowania dostawców został zaktualizowany w czerwcu 2022 roku, aby odzwierciedlić podwyższone standardy i wymóg, przeprowadzania oceny należytej staranność w zakresie praw człowieka zgodnie z międzynarodowymi ramami, takimi jak Wytyczne ONZ dotyczące biznesu i praw człowieka.