Global flag icon
Global
Albania flag icon
Albania
Brazil flag icon
Brazil
Chile flag icon
Chile
Croatia flag icon
Croatia
Finland flag icon
Finland
France flag icon
France
Germany flag icon
Germany
India flag icon
India
Ireland flag icon
Ireland
Italy flag icon
Italy
Netherlands flag icon
Netherlands
Norway flag icon
Norway
Peru flag icon
Peru
Poland flag icon
Poland
Portugal flag icon
Portugal
Spain flag icon
Spain
Sweden flag icon
Sweden
Türkiye flag icon
Türkiye
United Kingdom flag icon
United Kingdom
United States flag icon
United States

Nasze podejście do zrównoważonych dostaw

Naszą ambicją jest zaopatrywanie się u dostawców, którzy wykazują szacunek dla ludzi, społeczeństwa i środowiska.

Angażujemy się w zrównoważone i odpowiedzialne praktyki biznesowe. Zobowiązanie to rozciąga się także na dostawców. W naszych działaniach zakupowych kierujemy się Wytycznymi OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych oraz Wytycznymi OECD w zakresie staranności w odpowiedzialnym prowadzeniu działalności gospodarczej. Dążymy do uzyskania najlepszej możliwej wartości oraz ograniczania negatywnego wpływu na ludzi, społeczeństwo i środowisko w łańcuchach dostaw.

Naszą ambicją jest zaopatrywanie się u dostawców, którzy wykazują szacunek dla ludzi, społeczeństwa i środowiska.

Każdego roku Statkraft zaopatruje się u około 13 000 dostawców na całym świecie. Zakupami zajmuje się ponad 130 specjalistów ds. zaopatrzenia w dwunastu krajach. Ich codzienna praca jest wspierana przez jednostkę ds. zrównoważonego łańcucha dostaw w dziale zakupów Grupy.

Nasz Kodeks postępowania dla dostawców jest częścią wszystkich zawieranych przez nas umów. Zakazuje nieetycznych i nielegalnych praktyk biznesowych i wymaga od naszych dostawców poszanowania podstawowych praw człowieka i praw pracowniczych, standardów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony środowiska i prywatności.

Polityka zakupowa Statkraft wymaga, aby działania związane z zakupami były organizowane z ograniczeniem negatywnego wpływu na ludzi, społeczeństwo i środowisko. Potencjalny wpływ jest oceniany w taki sam sposób, jak ryzyko finansowe i operacyjne. Zobowiązania uwzględniamy także w dokumentach przetargowych, a potencjalni dostawcy są oceniani pod kątem poszanowania praw człowieka i praw pracowniczych.

Gdy odkrywamy negatywny wpływ związany z naszymi zakupami, angażujemy się w dialog z dostawcą w celu powstrzymania i naprawienia sytuacji. 

Kluczowe ryzyka

Większość działań zakupowych Statkraft jest bezpośrednio związana z nabyciem sprzętu niezbędnego do produkcji energii elektrycznej i budowy elektrowni. Zidentyfikowano konkretne zagrożenia dla zrównoważonego rozwoju w łańcuchach dostaw związane ze sprzętem hydroenergetycznym, turbinami wiatrowymi, panelami słonecznymi i bateriami oraz transportem i pracą w jednostkach Statkraft.

Potencjalne ryzyko naruszenia praw człowieka i praw pracowniczych w łańcuchu dostaw energii wodnej

Sprzęt elektromechaniczny do wytwarzania energii wodnej jest zazwyczaj dostosowany do zdolności produkcyjnej elektrowni. Łańcuch dostaw jest długi i zróżnicowany. Dostawcy Statkraft kupują zwykle materiały i komponenty od poddostawców, którzy produkują i montują sprzęt w swoich zakładach. 

Podstawowymi materiałami wykorzystywanymi we wszystkich urządzeniach elektromechanicznych są stal, a miedź i aluminium. Około 50 procent komponentów w systemach sterowania zawiera jeden lub więcej minerałów często określanych jako „minerały konfliktu”. 

Potencjalne ryzyko naruszenia praw człowieka i praw pracowniczych w łańcuchu dostaw sprzętu do elektrowni wiatrowych

Głównymi komponentami turbin wiatrowych są łopaty wirnika, piasty wirnika, gondole i wieże. Łańcuch dostaw jest długi, a dostawcy Statkraft kupują standardowe i wyprodukowane komponenty od różnych poddostawców. Tworzywo sztuczne wzmocnione włóknem szklanym (GRP) jest głównym komponentem łopat wirnika i stanowi dużą część wirnika i piasty. Statkraft ocenił, że istnieje ryzyko wystąpienia zjawiska pracy przymusowej i dyskryminacji kobiet w procesach produkcji komponentów wykonanych z GRP. 

Potencjalne ryzyko naruszenia praw człowieka i praw pracowniczych w łańcuchu dostaw sprzętu do zasilania energią słoneczną i sprzętu do systemów magazynowania energii w akumulatorach (BESS)

Głównymi komponentami paneli słonecznych są panele fotowoltaiczne (PV), z polikrzemem jako kluczowym materiałem wejściowym, oraz falowniki. Statkraft wdrożył środki mające na celu przeciwdziałanie ryzyku pracy przymusowej w procesach produkcyjnych związanych z tymi materiałami poprzez identyfikacje i audyt. Przyszłe kontrakty będą przyznawane dostawcom, którzy działają w sposób przejrzysty i umożliwiają wgląd w ich łańcuch dostaw.

Statkraft przeprowadził procesy przetargowe dla umów ramowych na sprzęt solarny, np. panele fotowoltaiczne i falowniki. Wyniki badania due diligence wskazały na ryzyko naruszenia praw człowieka związane z niektórymi potencjalnymi dostawcami. Na podstawie tych ustaleń zobowiązano się do podjęcia krótko- i długoterminowych działań w celu wyeliminowania ryzyka.

W Statkraft współpracuje m.in. ze stowarzyszeniami branżowymi i partnerami w celu podnoszenia świadomości, zwiększania przejrzystości i poprawy standardów branżowych dla paneli fotowoltaicznych i innego sprzętu solarnego.

Głównymi komponentami BESS są falowniki, baterie, transformatory, urządzenia zabezpieczające, systemy chłodzenia i systemy sterowania. Łańcuch dostaw jest długi, a dostawcy Statkraft kupują standardowe i wyprodukowane komponenty od różnych poddostawców. Komponenty BESS mogą zawierać rzadkie metale i minerały, które mogą pochodzić ze stref konfliktu. 

Inne potencjalne ryzyka naruszenia praw człowieka i praw pracowniczych w naszych łańcuchach dostaw

Łańcuch dostaw w zakresie doradztwa biznesowego i prac inżynieryjnych jest krótki, a prace są zwykle wykonywane w krajach, w których Statkraft prowadzi działalność biznesową. 

Potencjalne ryzyko może wiązać się z warunkami pracy w związku z transportem towarów oraz niektórych materiałów i usług pośrednich. W 2022 roku Statkraft dokonał przeglądu umów na usługi sprzątania i ustanowił nowy model umów na zakup tych usług w Norwegii. W ciągu ostatnich kilku lat firma systematycznie pracowała nad zmniejszeniem ilości szkodliwych chemikaliów i olejów wykorzystywanych w eksploatacji elektrowni, a w 2023 roku dokonano oceny ryzyka związanego z chemikaliami używanymi do czyszczenia.

System zapobiegania oszustwom związanym z zamówieniami został przekształcony w celu lepszego zrozumienia ryzyka.

Kontrole i przeglądy

W celu poprawy wydajności dostawców przeprowadzamy przeglądy i inspekcje. 

Strategiczna analiza due diligence 

Aby sprostać oczekiwaniom i nadchodzącym wymogom prawnym, Statkraft opracował ramy i metodologię należytej staranności w łańcuchu dostaw – Know Your Supplier („KYS”). Jest to praktyczne i operacyjne podejście do oceny i zarządzania ryzykiem w łańcuchu dostaw. 

Ocena zrównoważonego rozwoju dla globalnych łańcuchów dostaw

Statkraft nawiązał współpracę z EcoVadis w celu pomiaru i poprawy wpływu na zrównoważony rozwój. W 2022 roku EcoVadis został wykorzystany do oceny 13 dostawców sprzętu solarnego, systemów magazynowania energii w akumulatorach (BESS) i wież wiatrowych.