Inwestycje w Norwegii, Europie i Ameryce Południowej priorytetem dla Statkraft
Norweska spółka doprecyzowuje strategię rozwoju ogłoszoną w czerwcu br. Zamierza skoncentrować inwestycje i działania organizacyjne na mniejszej liczbie krajów, aby zwiększyć swoją wartość i konkurencyjność. Jednocześnie największy producent OZE w Europie nadal pozostaje zaangażowany w realizację swoich zrównoważonych celów.
Aby dalej wypełniać zobowiązania w obszarze zrównoważonego rozwoju i zwiększać swoje możliwości biznesowe Statkraft ogłasza:
- priorytetyzację inwestycji w norweską hydroenergetykę i globalne operacje rynkowe,
- rozwój fotowoltaiki, energetyki wiatrowej oraz magazynów energii w krajach nordyckich, Europie i Ameryce Południowej, zwiększając roczny wskaźnik dostaw do 2-2,5 GW od 2026 roku,
- stopniowe dążenie do udziału w projektach offshore w Europie Północnej i tworzenia pozycji firmy jako wielkoskalowego dewelopera zielonego wodoru w miarę dojrzewania rynku.
Zgodnie z doprecyzowaną przez spółkę strategią rozwoju, planuje ona zbyć lądowe elektrownie wiatrowe, słoneczne i bateryjne w Niderlandach i Chorwacji. Z czasem firma zamierza także sprzedać aktywa hydroenergetyczne i solarne w Indiach. Działalność Statkraft skupi się tym samym na rynkach o wysokim potencjale – krajach nordyckich, Europie i Ameryce Południowej, oraz skutecznej realizacji celów rozwojowych.
– Pomimo napięć geopolitycznych i inflacji, konkurencyjność kosztowa energii odnawialnej napędza jej silny wzrost we wszystkich scenariuszach transformacji energetycznej opracowanych przez Statkraft oraz innych wiodących analityków, co stwarza szanse na globalny rozwój i zysk. Zbudowaliśmy silną pozycję jako największy europejski producent OZE i znaczący gracz na wybranych rynkach w Ameryce Południowej, dysponując atrakcyjnym portfelem projektów oraz historią rentownych inwestycji i solidnych zwrotów z podejmowanych działań biznesowych. Zaktualizowaliśmy już naszą strategię koncentrując w efekcie kapitał na głównych obszarach działalności. Teraz skupiamy się na mniejszej liczbie rynków. Pozwoli nam to zwiększyć wartość oraz wzmocnić konkurencyjność rynkową Statkraft – mówi prezes i dyrektor generalna Statkraft, Birgitte Ringstad Vartdal.
– Statkraft jest obecny w Indiach od 20 lat i zbudował tam silny portfel przynoszących zyski aktywów, a także projektów hydroenergetycznych i solarnych. Jednak dalszy zrównoważony wzrost w Indiach będzie wymagał dużych inwestycji na wysoko konkurencyjnym i szybko zmieniającym się rynku. Poza Europą będziemy koncentrować się na dalszym rozwoju działalności w Ameryce Południowej, Brazylii, Chile i Peru, gdzie mamy szanse na zbudowanie efektu skali i wykorzystanie naszych kluczowych kompetencji – mówi Vartdal. – W Europie będziemy nadal umacniać naszą pozycję w sektorze energii odnawialnej. Optymalizujemy portfolio, aby zwiększyć rentowność na rynkach o dużym potencjale – dodaje.
Statkraft utrzymuje aktywa i plany inwestycyjne w krajach nordyckich, gdzie włącza się m.in. w rozwój energetyki wiatrowej na lądzie oraz planuje pięć dużych projektów modernizacji norweskich elektrowni wodnych. W segmencie offshore, w Europie Północnej, Statkraft zamierza rozwijać inwestycje na poziomie 6-8 GW we współpracy z partnerami do 2040 roku. W przypadku wodoru firma zrealizuje inwestycje o mocy 1-2 GW do 2035 roku. Wcześniej ogłosiła zbycie działalności ciepłowniczej oraz decyzję o poszukiwaniu inwestorów dla firm: biopaliwowej – Silva Green Fuel i zajmującej się ładowaniem pojazdów elektrycznych – Mer.
Struktura organizacyjna w Statkraft od 2025 roku
Aby wesprzeć realizację nowej strategii od 1 stycznia 2025 roku w Statkraft obowiązywać będzie nowa struktura organizacyjna i zarząd.
Trzy geograficzne obszary biznesowe, Nordics, Europe i International, będą nadal odpowiedzialne za własność aktywów i rozwój projektów w regionach. Dział Markets pozostanie z kolei czołowym dostawcą rozwiązań rynkowych w Europie. W firmie powstanie także nowy segment – Technology and Project Delivery, który będzie odpowiedzialny za opracowywanie najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa oraz standardów związanych z działalnością operacyjną i utrzymaniową, a także za efektywną kosztowo realizację projektów budowlanych, usług zaopatrzeniowych i IT.
– W ostatnich latach zbudowaliśmy szerokie portfolio atrakcyjnych projektów w fazie rozwoju o łącznej mocy około 20 GW. Nowy obszar biznesowy pozwoli spółce stworzyć dodatkową wartość i zwiększyć konkurencyjność w realizacji projektów poprzez zwiększenie standaryzacji, poprawę efektywności kosztowej, wykorzystanie mocnych strony Statkraft w zakresie IT oraz cyfrowej transformacji procesów. Ponadto w czasach, gdy digitalizacja i sztuczna inteligencja oferują nowe możliwości, ścisła współpraca między IT a obszarem operacyjnym ma kluczowe znaczenie dla wzmocnienia przewag firmy – podkreśla Vartdal.
Zadanie pozostające do tej pory w obszarze New Energy Solutions zostaną przekazane innym jednostkom. Dodatkowo dział Corporate Staff zostanie podzielony na dwie części – Corporate Development i People, Organisation and Sustainability. Zadania pierwszego zespołu będą koncentrować się na długoterminowym rozwoju strategicznym i pozycjonowaniu firmy. Będą one obejmować także innowacje i rozwój nowych podmiotów, a także działania w ramach Grupy: strategię korporacyjną, public affairs, biuro spółki oraz komunikację i marketing. Ponadto, do obowiązków tego obszaru, należeć będą aktywności związane z ciepłownictwem, ładowaniem pojazdów elektrycznych
i biopaliwami, w tym zarządzanie powiązanymi procesami dezinwestycji. Drugi zespół będzie koncentrować się na HR, ładzie korporacyjnym, compliance i zrównoważonym rozwoju.
Nowy skład Zarządu Statkraft
Od 1 stycznia 2025 roku zespół zarządzający firmy będzie składał się z dyrektor generalnej i prezeski – Birgitte Ringstad Vartdal oraz wiceprezesów wykonawczych (EVP):
- EVP i CFO – Anna Nord Bjercke
- EVP obszaru Markets – Hallvard Granheim
- EVP obszaru Europe – Barbara Flesche
- EVP obszaru Corporate Development – Henrik Nissen Sætness
- EVP obszaru Technology and Project Delivery – Ingeborg Dårflot
Stanowiska EVP dla obszarów biznesowych Nordics i International, a także People, Organisation and Sustainability zostaną obsadzone w najbliższym czasie.